Často si prodávající říkají: “Začnu nabízet na co nejvyšší ceně, a když to nepůjde, cenu snížím.” To je ale dost riskantní strategie. Proč?
Obsah
Když nemovitost oceníte příliš vysoko
Když nemovitost oceníte příliš nízko
Získejte odhad ceny nemovitosti
Když nemovitost oceníte příliš vysoko
Co se stane, když nemovitost oceníte příliš vysoko?
Nestane se vůbec nic. Respektive nikdo vám nevolá, nikdo nepíše. Tedy s výjimkou realitních makléřů, především těch začínajících, kteří vám budou chtít nabízet své realitní služby.
To nejdůležitější však je, že tímto přístupem promeškáte cenné období, kdy s nemovitostí vstupujete na trh a máte tedy možnost oslovit ty, kteří dostávají upozornění o nově nabízených nemovitostech na prodej. Je-li cena příliš vysoká, skutečné kupce nezaujme. Chcete-li skutečně prodat, nezbude vám nic jiného, než cenu začít snižovat. U některých lidí, ne však u všech, začne mít vaše nemovitost punc ležáku, nedůvěryhodnosti.
Je to podobné, jako, kdybyste se ucházeli o práci a měli příliš vysoký požadavek na mzdu, který nikdo nebude ochoten akceptovat. Po 6 měsících hledání práce své mzdové požadavky snížíte. Nicméně, začnete mít v očích některých zaměstnavatelů punc člověka, který 6 měsíců nemůže najít práci. To je podezřelé. Začnou si klást otázky, proč nemůžete najít uplatnění? Jste problémový jedinec či neschopný člověk? To zhorší vaši pozici při hledání práce.
U prodeje nemovitostí je to podobné. Dejme tomu, že po půl roce snížíte cenu a najdete vážného kupce. Mnoho lidí, než nemovitost koupí, si začnou zjišťovat informace o domě či o sousedských vztazích. Zazvoní na sousedy, aby se zeptali, kdo vedle nich bude bydlet, zkontaktují někoho ze společenství vlastníků, aby zjistili, jak se o dům stará, jaké opravy se plánují, jak je na tom finančně atd.
A teď si představte, že někdo v tom domě řekne “Jó, vy chcete koupit byt ve 2. patře, ten co se už prodává půl roku?” Mnoho kupců si v takové situaci začne klást otázku. Proč se ten byt tak dlouho prodává? Jak to, že se ještě neprodal? Není tam nějaký problém? Není moc drahý? Kupujících, kteří se moc neorientují na realitním trhu, a těch je většina, začnou o koupi pochybovat. A někdy se stává, že si koupi rozmyslí či začnou spekulovat.
Jakmile vaše nemovitost začne mít punc ležáku, prodej se komplikuje, trvá delší dobu, a ne vždy se ji podaří prodat tak dobře, jako kdybyste prodejní cenu stanovili správně hned na počátku. Nákup nemovitosti je provázen emocemi, je to pro řadu lidí životní rozhodnutí, často nejvyšší investice v jejich životě. A zhruba polovinu všech kupujících mohou zprávy o tom, že se nemovitost dlouho nabízí, od nákupu odradit. Toto ví každý zkušený realitní makléř.
Když nemovitost oceníte příliš nízko
Co se stane, když nemovitost oceníte příliš nízko?
Nejčastěji se této chyby dopouštějí lidé, kteří nesledují realitní trh nebo vycházejí z historických cen.
Jakmile nemovitost začnete nabízet pod cenou, poznáte to tak, že se vám začnou ihned ozývat zájemci. Možná si řeknete super. Jenže, čím více lidí chce vaši nemovitost koupit okamžitě, znamená jen, že jste ji ocenili příliš nízko.
Někteří majitelé takto nemovitost prodají pod cenou, někteří však začnou spekulovat a žádat od zájemců následně více peněz. To má však za následek, že vám někteří zájemci začnou nadávat za neseriózní jednání, protože nic takového jste předem neoznámili.
Nejenom, že je nepříjemné, že vám hodně lidí nadává za neseriózní jednání, ale nepříjemné může být i to, že vám na některých inzertních portálech jako inzerentovi lidé píšou špatné hodnocení za neseriózní přístup, což vám další prodej zbytečně komplikuje.
Dost často se v takových situacích stává, že se do toho prodávající začnou zamotávat, což je dost stresující.
Můžete to vyřešit elegantně tak, že všem oznámíte, že prodej skončil, dáte si v prodávání pauzu a po nějaké době začnete nemovitost nabízet znovu a za vyšší cenu. Tím však zbytečně ztratíte čas, a to si ne každý může dovolit.
Z těchto důvodů je proto důležité zodpovědně stanovit prodejní cenu nemovitosti.
Nechcete při stanovení prodejní ceny dělat chyby?